Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst

De Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst wordt jaarlijks in een passende omgeving uitgereikt: het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Daar is ook het werk van de winnaars te zien. De aanmoedigingsprijs, die in 1871 door koning Willem III werd ingesteld als Koninklijke Subsidie, is bedoeld om jong talent op het gebied van de schilderkunst te stimuleren. De koninginnen Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix, en koning Willem-Alexander hebben deze traditie tot op de dag van vandaag voortgezet.

Iedere Nederlandse beeldend kunstenaar tot 35 jaar die de beeldende kunst beroepsmatig en zelfstandig beoefent, kan meedingen. De winnaars worden voorgedragen door een jury die bestaat uit kunstenaars, conservatoren en critici. Voor het grote publiek, dat ook zelf een prijs mag toekennen, is de tentoonstelling vaak een eerste kennismaking met het werk van de jonge kunstenaars. Voor galeriehouders, verzamelaars en curatoren is het een vijver waar graag uit gevist wordt. 

uitgelicht

winnaars

2017 Vera Gulikers, Niek Hendrix, Janine van Oene, Suzie van Staaveren

2016 Bart Kok, Mike Pratt, Tanja Ritterbex, Sam Salehi Samiee

2015 Rabi Koria, Joost Krijnen, Lennart Lahuis, Jouni Toni

2014 Niels Broszat, Koen Doodeman, Bob Eikelboom, Jessica Skowroneck

2013 Wieteke Heldens, Marijn Kreij, Philipp Kremer, Jorn van Leeuwen

2012 Frank Ammerlaan, Jasper Hagenaar, Keetje Mans, Evi Vingerling

2011 Marie Civikov, Omar Koubâa, Katja Mater, Navid Nuur

2010 Moran Fisher, Carl Johan Högberg, Jenny Lindblom, Kim van Norren

2009 Mary Aly, Esiri Erheriene-Essie, Hans Hoekstra, Carien Yatsiv

2008 Alex Jacobs, Sebastiaan Verhees, Helen Verhoeven, Bas de Wit

2007 Pascal van der Graaf, Simon Hemmer, Malin Persson, Marjolijn de Wit

2006 Antoine Berghs, Wouter Kalls, Lucy Stein, Anneke Wilbrink

2005 Aukje Koks, Mariëlle Buitendijk, Melissa Gordon, William Monk

2004 Thomas Raat, Marjolein Rothman, Peter Vos, Barbara Wijnveld

2003 Wafae Ahalouch el Keriasti, Antoine Adamowicz, Sander van Deurzen, Thomas Raat

2002 Lise Haller Baggesen, Raaf van der Sman, Esther Tielemans, Chantal Veerman

2001 Peter Brenner, Sara van der Heide, Rezi van Lankveld, Marcelino Stuhmer

2000 Henk Jonker, Fahrettin Örenli, Bas Zoontjens, Ina van Zijl

1999 Frederika Hasselaar, Gé-Karel van der Sterren, Joris van der Horst, Robbert-Jan Gijzen

1998 Arthur den Boer, Mattijs van den Bosch, Natasja Kensmil, Dieuwke Spaans

1997 Frank Lenferink, Paul Nassenstein, Dieuwke Spaans, Serge Verheugen

1996 Annemiek de Beer, Norbert Grunschel, Bas Meerman, Rik Meijers, Dino Ruissen, Ellen Zwarteveen  

1995 Noud van Dun, Maarten Janssen, Carla Klein, Paul Nassenstein, Danne van Schoonhoven, Machiel van Soest

1994 Irina Balen, Hannah van Bart, Koen Ebeling Koning, Gijs Frieling, Elsa Hartjesveld, Rob Verf

1993 Richard Brouwer, Pierre Cops, Rens Janssen, Michael Raedecker, Wouter van Riessen, H.W. Werther

1992 Wim Bosch, Sarianne Breuker, Hans Broek, Allard Budding, Janpeter  Muilwijk, Rinke Nijburg

1991 Tjong Ang, Ton Boelhouwer, Jacqueline Böse, Noëlle von Eugen, Kiki Lamers, Robert Suermondt

1990 Britta Huttenlocher, W.J.M. Kok, Jan van der Ploeg, F.G.Th. Ros, Paul Vos de Wael

1989 Suzan Drummen, Mirjam Hagoort, Marja van der Heiden, Benoît Hermans, Hein Jacobs, Wim Konings

1988 Siert Dallinga, Nour-Eddine Jarram, Karenina de Jonge, Ton Kraayeveld, Bob Negrijn, Maaike Vonk

1987 Hans Ensink op Kemna, Hewald Jongenelis, Jacqueline Peeters, Lauran Schijvens, Marianne Theunissen, Klaasje Vroon

1986 Steven Aalders, Jan van den Dobbelsteen, Bart Domburg, Michiel Duvekot, Diederick van Kleef, Gerard Kodde

1985 Ellen van Eldik, Manuel Esparbé Gasca, Reggy Gunn, Berend Hoekstra, Lex van Lith, Kees Versloot

1984 Bettie van Haaster, Frank Hutchison, Guus Koenraads, Erik Pott, Conrad van de Ven, Willem van Weelden

1983 Helma Pantus, F.F. Beckmans, Peter Klashorst, Jos van Merendonk, Marien Schouten, Han Schuil

1982 Arja van den Berg, Jos Boomkamp, Joris Geurts, Kees de Goede, Maarten Ploeg, Nies Vooijs

1981 Ernst Blok, Ansuya Blom, Jan Commandeur, Peter Kenniphaas, Emo Verkerk, Henk van Woerden

1980 Hedy Gubbels, Eugène Jongerius, Henk Metselaar, Sonia Rijnhout,Tiny van der Sar

1979 Alumet Inge van Haastert, Sjef Henderickx, Egidius Knops, Pieter Mol, Marc Volger

1978 Nic Blans jr., Cees Bouw, Roland Sohier, Toon Teeken, Elizabeth de Vaal, Willem van Veldhuizen

1977 Gerard Hendriks, John van 't Slot, Peter Thijs, Frans van Veen, Albert Verkade, Hans van Wingerden

1976 Hans Boer, Hedy Gubbels, Burgert Konijnendijk, J.F.B. Stuurman, Peter Thijs, Hans de Wit

1975 Hans Boer, Hedy Gubbels, Burgert Konijnendijk, J.F.B. Stuurman, Peter Thijs

1974 Hans Boer, Arie van Geest, Dick Gorter, Burgert Konijnendijk, Peter Leeuwen, Johan van Oord

1973 Jules Bekker, Annemarie Fischer, Dick Gorter, Burgert Konijnendijk, Nelleke Montfoort, Flip Rutten

1972 Arie van Geest, Dick Gorte, Mareike Geys, Gerard van Zon

1971 Pat Andrea, Peter Blokhuis, Gèr Boosten, Mareike Geys, R.W. van de Wint, Pieter Zwaanswijk

1970 Mareike Geys, Cécile Hessels, Kees Spermon, Jacob Zekveld, Pieter Zwaanswijk, Siet Zuyderland

1969 Walter Nobbe, Kees Spermon, R.W. van de Wint, Wladimir Zwaagstra, Pieter Zwaanswijk, Siet Zuyderland

1968 Mareike Geys, Age Klink, Jacob Zekveld

1967 Mareike Geys, Henk Huig, Evert Maliangkay, Wim Moerenhout, R.W. van de Wint, Jacob Zekveld, Siet Zuyderland

1966 Frits Calon, Ton Klop, Theo Schuurman, Henk Westein

1965 Peter Jansen, Ton Klop, Jaap van der Pol, Henk Westein

1964 Peter Jansen, Ton Klop, Jaap van der Pol, Henk Westein

1963 Pat Andrea, Gustave Asselbergs, Hans Hamers, Ton Klop, Joop van Meel

1962 Han Mes, Wim Moerenhout, Ton Orth, Jan Roeland, Lukas Smits

1961 Peter Jansen, Willem Kloppers, Han Mes, Jacques Slegers, Jan Willem Smeets

1960 Henk Dorré, Willem Kloppers, Han Mes, Ton Orth, Gerard Verdijk, Aat Verhoog

1959 Gerard van den Eerenbeemt, Arie van Houwelingen, Steven Kwint , Guillaume Lo-A-Njoe, Annemiek Rutten, Lukas Smits

1958 Gerard van den Eerenbeemt, Pieter Engels, Ton Frenken, Jaap Hillenius, Trees Suringh, Auke de Vries

1957 Jaap Hillenius, Han Mes Ko Oosterkerk, Ton Orth, Willem den Ouden, Aat Velthoen

1956 Jacques Frenken, Hens de Jong, Lei Molin, Jan Sierhuis, Marijke Stultiens-Thunnissen

1955 Ko Oosterkerk, Lei Molin, Hans Truyen, Aat Velthoen, Louis Visser, Toon Wegener

1954 Geery de Bakker, Hans Engelman, Kees Franse, Jaap Ploos van Amstel, Wim Strijbosch, Marijke Stultiens-Thunnissen

1953 Jaap Ploos van Amstel, Max Reneman, Pierre van Soest, Marijke Stultiens-Thunnissen, Gerrit Veenhuizen

1952 Rudi Bierman, Arie Kater, Harry op de Laak, Frans Nols, Pierre van Soest, Co Westerik

1951 Henk Bies, Dirk Breed, Mia Jongmans, Jacob Kuyper, Dirk Trap, Jan Jaap Vegter

1950 Elisabeth de Boer, Nora van der Flier, Cootje Horst-van Mourik  Broekman, Frans Nols, Max Reneman, Dirk Trap

1949 Herman Berserik, Elisabeth de Boer, Jef Diederen, Ger Lataster, Frans Nols

1948 Herman Berserik, Jef Diederen, Theo Kroeze, Ger Lataster, Frans Wiegers

1947 Pieter Defesche, Jef Diederen, Chris van Geel, Jan Groenestein, Frans Wiegers, Nicolaas Wijnberg

Deel deze pagina