Gouden Kalf

Het Gouden Kalf, de Grote Prijs van de Nederlandse Film, wordt sinds de eerste editie van het Nederlands Film Festival in 1981 jaarlijks uitgereikt aan onder meer de beste Nederlandse filmmakers, scenarioschrijvers, producenten, acteurs en actrices. Speelfilms, documentaires, animaties, korte films, televisiedrama’s, van arthouse tot mainstream, van analoog tot digitaal: alles gaat op voor het geliefde bronzen beeldje, ontworpen door beeldend kunstenaar Theo Mackaay. In 1999 werd een speciale prijs toegekend voor de Film van de Eeuw: Turks Fruit (Paul Verhoeven en Rob Houwer). In 2015 worden de Gouden Kalveren voor Speelfilm, Beste actrice, Beste acteur en beste regisseur uitgereikt volgens het zogeheten Academy-systeem, waarbij leden van de Dutch Academy for Film (465 leden in totaal) hun stem uitbrengen zonder schriftelijke rapportage. De nominaties voor de categorieën Korte documentaires, Korte film en Televisiedrama worden nog wel door de Gouden Kalf Jury bepaald.  

Voor De Gouden Kalveren alle categorieën: zie hier

uitgelicht

winnaars

Gouden Kalf voor beste acteur

2017 Peter Paul Muller

2016 Issaka Sawadogo

2015 Martijn Fischer (Bloed, Zweet & Tranen)

2014 Gijs Naber

2013 Marwan Kenzari

2012 Reinout Scholten van Aschat

2011 Nasrdin Dchar

2010 Barry Atsma

2009 Martijn Lakemeier

2008 Robert de Hoog 

2007 Marcel Hensema

2006 Frank Lammers

2005 Thijs Römer

2004 Cees Geel 

2003 Tygo Gernandt 

2002 Jacob Derwig 

2001 Fedja van Huêt 

2000 Victor Löw

1999 Rijk de Gooyer

1998 Johan Leysen 

1997 Jaap van Donselaar

1996 Peer Mascini

1995 Rijk de Gooyer

1994 Jaap Spijkers

1993 Rik Launspach

1992 Rudolf Lucieer

1991 Porgy Franssen

1990 Thom Hoffman

1989 Pierre Bokma

1988 Michiel Romeyn 

1987 Willem Nijholt 

1986 John Kraaijkamp sr.

1985 Peter Tuinman 

1984 Gerard Thoolen 

1983 Vic Moeremans 

1982 Rijk de Gooyer

1981 Rutger Hauer

 

Gouden Kalf voor beste actrice

2017 Nora El Koussour 

2016 Hannah Hoekstra

2015 Georgina Verbaan (De Suprise)

2014 Abbey Hoes

2013 Hadewych Minis

2012 Hannah Hoekstra

2011 Carice van Houten

2010 Carice van Houten

2009 Rifka Lodeizen

2008 Anneke Blok 

2007 Elsie de Brauw

2006 Carice van Houten 

2005 Maria Kraakman 

2004 Monic Hendrickx

2003 Kim van kooten 

2002 Carice van Houten 

2001 Monic Hendrickx

2000 Willeke van Ammelrooy 

1999 Nadja Hüpscher

1998 Monic Hendrickx

1997 Maartje Nevejan, Adelheid Roosen, Marnie Blok, Leonoor Pauw, Lieneke le Roux

1996 Renée Fokker

1995 Willeke van Ammelrooy 

1994 Marieke Heebink 

1993 Els Dottermans

1992 Janneque Draisma

1991 Loes Wouterson 

1990 Monique van de Ven 

1989 Annet Nieuwenhuyzen

1988 Marijke Veugelers

1987 Jasperina de Jong 

1986 Geert de Jong 

1985 Renée Soutendijk 

1984 Monique van de Ven 

1983 Carolien van den Berg 

1982 niet uitgereikt 

1981 Marja Kok

 

Gouden Kalf voor beste lange speelfilm

2017 Brimstone

2016 The Paradise Suite

2015 Gluckauf

2014 Aanmodderfakker

2013 Borgman

2012 Het meisje en de Dood

2011 Black Butterflies

2010 Mijke de Jong

2009 Urszula Antoniak - Nothing Personal

2008 Jeroen Beker, Frans van Gestel, San Fu Maltha en Job Gosschalk - Alles is Liefde

2007 Kees Kasander - Kruistocht in Spijkerbroek

2006 San Fu Maltha, Jos van der Linden, Frans van Gestel, Jeroen Beker - Zwartboek

2005 Bero Beyer - Paradise Now

2004 Imko Nieuwenhuis - Simon 

2003 Hanneke Niens en Anton Smit - De tweeling 

2002 Burny Bos - Minoes

2001 Hans de Wolf en Hans de Weers - Nynke 

2000 Rolf Koot en Jean van de Velde - Lek 

1999 Burny Bos - Abeltje

1998 Pieter van Huystee & Suzanne van Voorst - Felice… Felice…

1997 Laurens Geels - Karakter

1996 Laurens Geels en Dick Maas - Lang leve de koningin

1995 Clea de Koning en Robert Jan Westdijk - Zusje

1994 Matthijs van Heijningen - 1000 Rosen 

1993 Rob Houwer - De kleine blonde dood

1992 Ian Kerkhof - Kyodai Makes the Big Time

1991 Kees Kasander - Prospero's Books 

1990 René Solleveld en Peter Weijdeveld - De avonden 

1989 Kees Kasander en Dennis Wigman - Secret wedding 

1988 George Sluizer en Anne Lordon - Spoorloos

1987 Jos van der Linden - Vroeger is dood 

1986 Laurens Geels en Dick Maas - Abel 

1985 Gijs Versluys - Flesh and Blood 

1984 Jos Stelling - De illusionist 

1983 Louis van Gasteren - Hans, het leven voor de dood 

1982 Marleen Gorris - De stilte rond Christine M. 

1981 Pieter Verhoeff - Het teken van het beest 




Deel deze pagina